Some people think football is a matter of life and death. I assure you, it s much more serious than that. Bill Shankly

Liga Europejska

piątek, 10 lipca 2009

Polonia Warszawa po beznadziejnym meczu przegrała z Buducnost Podgoricą 0:1 w rewanżu I rundy Ligi Europejskiej. Nie strzeliła gola, choć rywale przez ostatnie 24 minuty grali w dziesiątkę. Po meczu trener Jacek Grembocki cieszył się z awansu i płynnych akcji stwarzanych przez jego zespół. Jarosława Latę cieszyła wysoka forma drużyny.

Słuchając trenera i jego piłkarzy miałem wrażenie, że polską piłkę opuściło poczucie wstydu. Co jeszcze musiałaby zrobić Polonia, by szkoleniowiec przyznał, że wynik ociera się katastrofę? Polska piłka co roku przeżywa w europejskich pucharach futbolową klęskę żywiołową. Dlatego kolejny pożar albo powódź przyjmuje się z normalnością. Działacze, trenerzy, piłkarze i kibice przyzwyczaili się do kataklizmów.

Nawet jeśli są tak spektakularne jak porażka z Buducnost, która w rankingu UEFA zajmuje 377 miejsce. Niżej są już tylko zespoły z Wysp Owczych, Irlandii Północnej, Andory, Luksemburga i Malty. Dokładnie nie sprawdziłem, ale prawdopodobnie jeszcze nigdy żadnej polskiej drużyny nie pokonał w europejskich pucharach tak nisko notowany rywal. Lech przegrywał z 198. Tierekiem Grozny, Wisła z 163. Valerengą, Pogoń z 295. Fylkirem Reykjavík, Wisła z 277. Dinamo Tbilisi, a GKS Bełchatów z 335. Ameri Tbilisi. Liczba zespołów przez ostatnie lata zmieniła się niewiele.

Po każdej z tych porażek słyszeliśmy jak bardzo podniósł się poziom piłki w Rosji, Norwegii, Islandii i Gruzji. Dziś poloniści wspominali o postępie, jaki dokonał futbol czarnogórski. Prawda jest taka, że to polska piłka zbliża się do najsłabszych i w tej chwili coraz mocniej trze nosem o dno. A będzie jeszcze gorzej. Zespoły ze Słowacji, Słowenii, Izraela, Litwy i Łotwy w meczach I rundy eliminacji LE wygrały oba mecze, awansowały i zdobyły po dwa punkty do krajowego rankingu UEFA. Polonia dała Polsce jeden.

W kolejnej rundzie zagra z Juvenesem Dogana z San Marino. To jeden z ledwie kilku (lista robi się coraz krótsza) krajów, których reprezentantów polskie zespoły w europejskich pucharach nie muszą się bać. Chyba, że po meczach z Polakami okaże się, że i tam poziom wzrósł…

Czy Polonia Warszawa awansuje do fazy grupowej Ligi Europejskiej? Postaw w bwin.com. Zarejestruj sie i zgarnij bonus!

02:05, michal.szadkowski , Liga Europejska
Link Komentarze (27) »